26. 9. 2019

ŠRÍ JANTRA - Meditace malováním

ŠRÍ JANTRA - Meditace malováním

POSVÁTNÁ GEOMETRIE BOŽSKÉ MATKY

Při brouzdání v rozvrhu jste si možná už všimli této krásné novinky.  Meditace může mít mnoho podob - třeba se zavřenýma očima jako védská meditace, skupinová, aktivní jako při zpívání OM Chantingu, nebo právě tvořivá jako malování. Ráda bych Vám vyprávěla krátký příběh o tom, jak jsem se vlastně dostala k vedení kurzů meditací malovaním Šrí Jantry a rovnou Vás na ně pozvala.

Malovat neumím, alespoň si to myslím, ale se Šrí Jantrou je to něco úplně jiného. A mám dojem, že vše začalo cestou do Indie.  Šrí Jantra je v hinduistické filosofii vlastně geometrickou podobou samotné Božské Matky a právě Božská Matka mi byla láskyplnou průvodkyní. Přijeli jsme do Indie v čase jarního Navarátrí (9 dní oslav Božské matky), navštívili jsme jeden z Jejích chrámů Kundža Puri v předhůří Himálájí, ponořila jsem se do Jejích sladce chladných vod v řece Ganze a niterně Ji cítila po návštěvě chrámu Bhakti Margy ve Vrindavánu. Byl to vědomě kouzelný čas v Jejím láskyplném objetí.  O dva měsíce později jsem se s maminkou vypravila na duchovní pouť do německého ašrámu mého duchovního mistra Šrí Svámího Vishwanandy a “náhodou” mě napadlo, že by bylo pěkné, kdybychom se spolu zúčastnily workshopu meditace malování Šrí Jantry. Tehdy jsem vůbec netušila, co mě čeká. Věděla jsem, že to bude vybarvování této geometrie, ale neměla jsem s ní žádné hlubší spojení, ani žádná očekávání. Ach jak jsem byla překvapená! Afirmace, které provází každý, přesně daný krok vybarvování, jako by člověku pomáhaly vnořit se do klidných vod, kam nedosahuje ruch mysli, navíc úplně přirozeně, bez úsilí a s dětskou radostí z barev. Když jsem šla po dokončení na toaletu a pohlédla na sebe do zrcadla, užasla jsem nad září vlastních očí…jako bych to nebyla já, cítila jsem se tak krásná, tak nevinně krásná, jako rozkvetlá růže - jako bych v očích porozovala odlesk samotné Božské Matky - ať už to zní jakkoliv bláznivě.  Asi Vás nepřekvapí, že o měsíc později byl v ašrámu vypsaný kurz pro budoucí učitele této techniky, že jsem měla “náhodou” čas a mohla se zúčastnit.
Dnešní tvrdý svět potřebuje něhu, kterou jsme v sobě potlačili a Šrí Jantra je jako klíč k této části nás samých. Ze srdce ráda bych Vás tímto pozvala, abyste si dopřáli vlastní prožitek z meditace malováním Šrí Jantry - třeba v neděli 20. října, nebo v neděli 10. listopadu od 17 hodin. 

 

Regitrujte se na: https://www.joga-chrudim.cz/ a objevte v sobě jiskru Božské Matky.  Těším se…s láskou Iva*

 

První nedělní podvečer se Šrí Jantrou už je za námi.  Sešlo se nás krásných 11 a hodinka a půl utekla jako voda. Po úvodním vysvětlení postupu jsme se na hodinu ponořili do posvátné, barvami prodchnuté geometrie Šrí Jantry, Božské Matky, a všichni byli překvapeni, že najednou je konec. Každý měl svůj jedninečný prožitek - mnoho myšlenek, pochybnosti, jakou zvolit barvu, obavy z nepřesnoti, ale i dětskou radost z vymylovávání. Jaká "náhoda", že zrovna tu neděli začaly oslavy Navarátrí, 9 dní věnovaných právě Božské Matce. Na samý závěr nesměl chybět skvělý, podzimní, hruškový koláč od mojí maminky...však kdo nás znáte, už dávno víte, že vegansky rádi a dobře mlsáme.