2. 3. 2020

Kdo jsem a jak to celé začalo

Kdo jsem a jak to celé začalo

Jmenuji se Iva Čenovská a mnozí mne znáte jako lektorku jógy, majitelku a zakladatelku studia Nebe na Zemi. Máte-li chuť číst dál, ráda bych vám sebe i studio představila více. ☺️

Jsem normální, usměvavá žena a žiji svůj obyčejně neobyčejný život. Ráda vegansky vařím a peču, objevuji nové chutě, ráda cestuji, moooc ráda lenoším a bezcílně se toulám přírodou. Vedle lektorování jógy také pořádám veganské inspirativní dny vaření a vedu pro ženy vzdělávací a odpočinkové víkendové kurzy pod názvem Cesta do nitra. Jsem Kriya jogínka, koordinátorka OM Chantingu, nekuřačka a nepiji žádný alkohol. Jsem žákyně žijícího, plně osvíceného duchovního Mistra Paramahamsy Šrí Svámího Vishwanandy, který své žáky učí velké tolerantnosti, respektu a laskavosti, předává lidstvu duchovní moudrost a sádhanu, jež člověku připomíná to, kvůli čemu jsme sem všichni doopravdy přišli.

 

Fascinuje mne cesta jógy ve svém širokém slova smyslu - jako životní styl, který vede k dokonalosti poznání sebe sama, k poznání božství uvnitř nás a nakonec k láskplnému vztahu k Bohu. Vím, že si hned vybavíte Boha křesťanského, takového který sedí na obláčku, posuzuje nás a trestá - toho nemyslím. :-) Jak ale souvisí Bůh s jógou a proč o Něm vůbec mluvím? Pro studio Nebe na Zemi jsem od začátku měla velkou vizi - dát lidem místo, kde utiší mysl a budou inspirováni k rozšiřování svého uvědomění. Nikdy mne moc nezajímaly jógové pozice z hlediska krásného provedení, nebo technické obtížnosti. Fyzickou jógu a její pozice beru jako skvělý nástroj pro uvědomění si sebe sama, protože naše tělo je konkrétní, můžeme si na něj sáhnout a okamžitě dostaneme zpětnou vazbu o tom, co se ve skutečnosti děje. Jakmile jen trochu utišíme mysl, zjistíme, že můžeme zdánlivě dělat méně a získáme více. Zjistíme, že uspokojivé provedení pozic není o náročnosti, ale o vnímání pocitů v těle, o dechu, o bdělé pozornosti, o harmonii, o uvědomění si aktuální přítomnosti. Mým cílem je odnaučit vás poslouchat ctižádostivou mysl a začít znovu naslouchat moudrosti těla, důvěřovat svému tělu, důvěřovat svým pocitům, důvěřovat životu. Pod pojmem Bůh totiž chápu a cítím právě tu mocnou životní sílu, láskyplnou životní energii, která o nás pečuje, jednotu, která se projevuje mnohostí, Bůh, který je neustále přítomen v nás i kolem nás, Bůh jako Život sám. A cesta jógy je jednou z cest, jak Boha poznat, jak si ho uvědomit, jak ho procítit a prožít v sobě, v druhých, v celém stvoření. Duchovnost, o které píši, nás totiž pevně staví nohama na zem, do přítomnosti, nutí nás k pravdivému životu a to jak k sobě, tak i k druhým a vede nás do moudrosti srdce. Naproti tomu velmi rozšířená ezoterika nás láká do jiných dimenzí a vede jen do iluze představivosti mysli.

 

Abych mohla naplňovat záměr studia a byla vám všem plně k dispozici, musím se sama o sebe poctivě starat. Po fyzické stránce - co jím, jak pečuji o své tělo a jestli dostatečně odpočívám; po emocionální stránce - pravidelná psychohygiena, každodenní sebeanalýza a sebezkoumání; a nakonec po duchovní stránce - pěstovat důvěru v život, pracovat na svém myšlení a rozšiřovat uvědomění. Ve chvíli, kdy přijdete na jógu, děje se úžasná věc - záměrně věnujete čas jen sobě a mizíte z ruchu světa do vnitřního klidu. Na první pohled to není nic velkého, děje se cosi velmi nenápadného - malý, plynulý pohyb spojený s dechem začne odhalovat krajinu vnitřního ticha a s jeho pomocí se postupně znovu učíme být sami se sebou, znovu být ve svém vnitřním klidu, ve svém vnitřním naladění a žít skutečně svůj jedinečný život, který je ku prospěchu nejen nám, ale všem okolo nás i celé planetě Zemi.

 

Snila jsem o tom, že budu mít jednou takovu práci, ve které budu moci svobodně tvořit, budu sama sobě šéfkou, budu moci inspirovat lidi k radostnějšímu životu a tím pomohu změnit svět - ano, jsem idealistka. ☺️ Nikdy mě ale nenapadlo, že budu mít jednou právě jógové studio, které v sobě vše výše uvedené naplní. Život mne vedl a já mu to dovolila. Byl podzim roku 2016 a už rok a půl jsem zkoušela učit jógu. Zatím to bavilo mne i lidi, ale prostory, kde jsem učila mi nedávaly potřebnou tvůrčí svobodu. A tak jsem si začala představovat, jak by vypadal útulný, krásný prostor pro jógu, meditaci i semináře, místo, které by inspirovalo k radostnému a spokojenému životu. Ze zvědavosti jsem zabrouzdala na internet do nabídky komerčních porstorů k pronájmu a jeden mi hned padl do oka. Domluvila jsem si prohlídku a ve chvíli, kdy jsem vystoupala po strmých schodech do patra a rozhlédla se po prostorných, světlých místnostech s vysokými stropy, ucítila jsem potenciál toho místa. Okamžitě jsem si uměla představit, jak bude vypadat cvičební sál, kde bude šatna a jak zařídím recepci. Vše jsem viděla v živých barvách. Byla to láska na první pohled! Ale jak to tak bývá, s velkou vizí přichází i velké pochybnosti, protože prostor vyžadoval rekonstruci a tak jsem zkoušela hledat dál - bez úspěchu. Byla jsem totiž dávno zamilovaná do prvního prostoru, který jsem navštívila a bylo třeba začít sbírat odvahu na velký závazek s rekonstrukcí. Sama bych to ale celé nedokázala. Nevím, jestli bych našla sílu a víru vůbec začít. V lednu roku 2017 jsem proto požádala Gurudžího, svého Mistra Šrí Svámího Vishwanandu, o požehnání záměru pro studio a On mi ho s láskplným úsměvem udělil. Vnesl do mé mysli i do srdce klid a já cítila, že překonám všechny překážky, které se mi postaví do cesty a že s Boží milostí vše půjde přesně tak, jak má. V dubnu byla konečně dokončena nájemní smlouva, dohodnuty všechny podmínky spolupráce, včetně rekonstrukce a mohlo se začít. Vykopat odpad k novým toaletám a zalít betonem, vyklidit staré harampádí, vymyslet a zadat výrobu nábytku na míru (nic snadného, když jsou všechny stěny spolehlivě křivé ☺️), kompletně oškrábat všechny stěny, strhnout koberec na stěně u schodiště a opravit stěnu, ze sádrokartonu vytvořit nové sociální zázemí, usadit toalety, umyvadlo i sprchový kout, vyrovnat staré podlahy a položit novou plovoucí, navrtat do stropu úchyty pro nebesa, vymalovat, natřít všechna okna, dveře i zábradlí, položit koberec a elegantně se poprat s nehezky vypadajícím schodištěm. Plán byl jasný, ale ani tato rekonstrukce nešla podle plánu a začalo narůstat zpoždění.

 

 

Týden před otevřením studio stále vypadalo jako obří staveniště a ne jako místo klidu a odpočinku. Plně jsem se ujala organizace dokočovacích prací, požádala o pomoc bratrance a jejich kamaráda a postupovali jsme den za dnem, kousek po kousku, s mou nezdolnou vírou, že vše je tak, jak má být a že to prostě zvládneme. V pondělí 25.9.2017 večer měla být první lekce Power jógy a týden před ní byla v recepci ještě hromada suti a ve čtvrtek odpoledne jsme sháněli podlaháře na dokončení podlahy v recepci a položení koberce na chodbu. I tehdy jsem pevně věřila, že to zvládneme - s Boží pomocí, s Gurudžího pomocí a byl to skutečně zázrak. Našel se velmi schopný podlahář, Matěj, který zvládl koberec i všechny lišty ve dvou dnech a ještě vymyslel řešení pro schodiště. V sobotu se konečně mohl navrtat a smontovat nábytek - navíc jsme na místě museli řešit extra křivou podlahu v recepci, aby se recepční pult, složený ze 4 částí, dal vůbec sesadit k sobě. No a v neděli se sešla má úžasná rodina - rodiče, brácha, sestra i švagr, aby mi pomohli celý prostor uklidit. Ufff byla to fuška...ještě v pondělí 25. odpoledne mamka dočista vytírala podlahy a já věšela nebesa...ale lekce se uskutečnila, zvládli jsme to! Celý podzim pak patřil dokončovacím a zvelebovacím pracem a také přípravě webových stránek s rezervačním systémem. Hluboký dík patří všem věrným klientkám, které přehlížely drobné počáteční nedostatky a chodily na lekce. Svým nadšením jste mi ukazovaly, že to vše dává smysl.

 

 

Dnes vidím, jak mi víra v sebe a víra v mého Mistra pomohla záměr uskutečnit. Vím, že člověk opravdu dokáže vše, čemu dá pozornost, nadšení, srdce, víru a úsilí. Navíc Gurudžího požehnání je ve studiu neustále přítomné pro nás pro všechny. Dobře Ho znáte z fotky na oltáři v sále. Je tam hlavně pro mne. Dává mi sílu a připomíná mi, že jsem nástrojem služby lidem, že jsem tu pro vás. A tak se Nebe na Zemi skutečně stalo místem klidu a zastavení se a já jsem šťastná, že to cítíte, vnímáte, že se rádi vracíte, protože tím studio naplňuje svůj jediněčný záměr. Děkuji.
 
S láskou, Iva*